40 BİN KİŞİYE İŞ

2005-01-21 12:22:00
Gemi inşa sektörü eleman sıkıntısı çekiyor. 40 bin işsize istihdam sağlayabilecek sektörde, maaşlar en az 1000 YTL...
 
Türk gemi inşa sanayi altın çağını yaşıyor. 6 sene içinde sektör, kapasitesini tam yüzde bin artırdı ve 2,5 milyar dolarlık ihracata ulaştı.

Üniversite ve meslek liselerinden mezun olanlar yeterli gelmeyince, gemi sanayicileri de ücretsiz kurs açıp kendi elemanlarını kendileri yetiştirmeye başladı; hem de yüzde 100 iş garantisi ile.

Üniversitelerin gemi mühendisliği ile ilgili bölümleri, meslek yüksek okulları ve meslek liselerinden her yıl yaklaşık 2 bin kişi mezun oluyor. Fakat mezunların yarısına yakını mesleği beğenmeyip başka sektörlere kayıyor.

2003'te 37 olan tersane sayısı 2007'de 76'ya çıktı. Bu rakam 2009'un başında 138 olacak. Tersanelerin birçoğu da 2010 yılına kadar dolu. Fakat sektörün şu anda büyük bir sorunu var. Tersaneler hali hazırda çalıştıracak işçi bulamazken yeni açılacak tersanelerle bu işçi açığı 40 bine ulaşacak.

Gemi sanayicileri, hem işsizlere iş imkanı sağlamak hem de sektöre eleman kazandırmak için kurs açıp kendi elemanını kendi yetiştirmeye başladı. Kurs ücretsiz. Üstelik kayıt anından itibaren bütün kursiyerler sigortalanıyor. Kursa katılmak için tek şart ise ileri yaşta olmamak. Kurs sonunda en az 1.000 YTL maaşlı iş de garanti ediliyor.

Tersanelerde işveren için tek bir işçinin bile alternatifi yok. Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Başkanı Murat Bayrak “ilk etapta 40 bin, önümüzdeki dönemde 80 bin direk işçinin gemi inşa sanayinde istihdam edileceğine inanıyorum. Kaynakçı, montajcı ağırlıkta olmak üzere bütün branşlarda eleman sıkıntısı çekiliyor. Gelin okumayan, meslek sahibi olamayan, başı boş gezen gençler! Burada meslek sahibi olun. Hem iş de garanti. Mesleğinizi burada öğrenin, sertifikanızı alın meslek sahibi olun” diyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
etiketler; iş ilanı, iş ilanları, iş imkanı, personel alımı, işçi alımı, işci alım, işçi ilanları,kariyer ilanları, işçi alımları, iş ilanları, iş alım, sanayi sektörü, sanayi iş, sanayi işçi, sanayi iş,tersane iş, gemi iş, 40 bin,işçi alımı, tersane ilanlar tersane iş ilanları, gemi sektörü,gemicilik, gemi sanayi,gemi tersane,işçi ilanları

917
0
0
Yorum Yaz