MÜLAKATA GİDENLER ANLATIYOR

2007-07-18 17:43:00

 

 hiç birşey söylemiyorum
dün görüşme yapmak için (halkla ilişkiler departmanı için (bu gittiğim yerde bir çok dizinin filmin cekildiği bir kurum ayrıca)görüşmeye alındim görüşme esnansında bana ikna kabiliyetimi,tanıtım için neler yapılabildiğini vs gibi sorular sordu hepsine kesin,acık ve net cevaplar verdim sonra bana neden kendi alanında iş bulmuyorsun diye (klasik)soruyu sordu ve görüşme bitti bana dönüp tecrübesiz olmanıza ragmen cok aciksözlü dürüşt net cevaplar vermeniz benim cok hosuma gitti deyince olucak galiba dedim(kim bnm gibi düşünmezki)ve ekledi yarın sizi arayacaklar ve 2. görüşmeye geleceksiniz dedi.bu arada bana görüşme esnasında özellikle vurgulayarak tecrübesiz elemanları alıp yetiştirip uzmnlastığında diğer okulların yine ayni grubun tabi bölümlerine müdür olarak transfer edebilceklerini sölediler. tabi ben havalarda dedim kesin olacak bir işim olacak diye mutlu olmustum.eve geldim.yarını iple cekiyordum. sabah oldu beklemeye basladim aramalarını yok sese seda öğlen oldu gene bişi yok aksam oldu dayanamadım(bu esnada iş görüşmelerine cağriliyorum ama bu olacak diye ilgilenmedimi sölüyodum.burası evimede cok yakindi ve iştedim parayida vereceklerdi)aksam oldu artik dayanamadım aradım sekreteri beni 25 dk soracam diye hatta bekletti.ve geri döndünde aynen söle dedi ''nasıl söliçemizi bilemiyoruz ama malesef olumsuz cvniz bankamizda saklancak olup ihtiyac duyuldugunda ...'' bn sokunu yasiyodum dun okadar ii gecmişti hatta kadinda sölemişti dedim beni görüştüğüm kişiye bağlarmişiniz?adını verdim hanfendi görüşmedeymiş artik nekadar doğru bilemem.sinirimin ciktini hissediyordum....ve bana nededi biliyomusunuz tecrübeli eleman almişlar yani simdi siz sonucu düşünün simdi ben o kurum hakkında ne düşüneyim
bunu herkese sölicem bir insanin umutlarıyla bukadar oynanmaz suan cok kötüyüm ve iş aramayı bıraktim.
siz halimi düşünun

 

 

cocacola görüşmem
coca colayla görüşme yaptım ve benimle görüşen insan şimdiye kadar gördüğüm en şeker ve samimi insan kaynakları müdürüydü demekki hakikaten böyleleride varmış :) 1saat sürdü görüşme umarım olumlu olur çünkü çok istiyorum orda çalışmak ama olumlu olmasa bile çok memnunum görüşmeye gittiğim için...kapıdaki güvenlik görevlileri bile çok düzgün ve kibardı gittiğim onlarca firmayı ve görüşmeyi düşününce cennetti valla orası:)

 

 

inanılmazzz
Slm tüm arkadaşlara,

birazdan sizlere yazacaklarım hem bir paylaşım olacak hem akıl danışma olacak hem de eleştiriye açık olacak... Belki bir çok kişiye ışık tutacağım.

Dün bir referans yolu ile ithalat ihracat yapan bir şirkete iş görüşmesine gittim. Şirket yurt dışı ile çalışıyor ve çok iyi yabancı dil bilen birini arıyor. Tam bana göre dedim, çünki istenilen yabancı dili anadil düzeyinde konuşyorum kendim de yurt dışında doğup büyüdüğüm için. Bunun yanı sıra 2 dil daha biliyorum... her neyse,uzun lafın kısası:

kısa süreli çalıştığım iki iş yeri olmuştu, ona mana buldular.. sebeplerini belirttiğim halde. en son iş yerimden aldığım 1000 YTL maaşıma inanmadılar. Bordro görmeyi talep etti benle mülakatı yapan iş veren. Tabiiki bordro veren bir şirket değildi. Yok dedim. Hiç vermediler dedim. Hatta maaşları bile elimize zarf ile veriyorlar dedim.

" yalansız konuşun lütfen " gibi bir ifadede bulundu adam.. ben tabiiki şoka girdim. araştırın isterseniz dedim.

tüm ithalat ihracat görevlerini yürütecektim, istediğim maaş 1300 YTL idi. Bana şöyle bir yanıt verdi o şahıs:

Bu maaş düzeyine ulaşan hiç kimse olmamıştır TR de dedi. Ben yine dumhur oldum. Söz konusu Dış ticaret sektörü.

Ve bu şirket henüz çok küçük, 3-4 kişiden oluşan bir ticaret şirketi.... Ben çok sinirlendim, üzüldüm bu terbiyesizliğe. Daha profesyonel birilerini beklerdim karşımda.. Onlar kaybetti..

Asla çalışmak istemem orda..

TAM İŞ BULDUM KENDİME GÜVENİMİ KAYBETTİM
Tam 1 senedir iş arıyordum.eski işimden ayrılalı 1 sene dolmak üzere.bu süre zarfında psikolojik olarak inanılmaz kötü zamanlar geçirdim.bir görüşmeden diğerine derken tüm kapıların suratıma kapanması acaba bendemi bir problem var sorusunu sormama neden oldu zamanla.özel sektörde 5 yıl iş deneyimim olmasına rağmen.şimdi bir firmada satış destek pozisyonu için kabul edildim.ancak bu bir sene zarfında tüm özgüvenimi yitirdim.hep bir şeyler olacak yapamayacğım kaygısı yerleşti içime.firmalara sesleniyorum.insanları görüşmelere çağırım geri dönme zahmetinde bulunmuyorsunuz.ve eminim benim gibi biçok genç artık kendinden şüphe duymaya başlıyor ve özgüvenini kaybediyot.1 sene bir fill dışarı çıkmadım .insanlar her gördüğü yerde iş buldunmu diye sordukları için.herkese yalan söyledim.dinleniyorum çağırıyorlar ama maaşta anlaşamıyoruz diye.sabahlara kadar oturup sırf düşünmemek için bir fill internet başında oturup gündüz ilaçlarla uyuttum kendimi.mutsuzluk içime yerleşti sanki içtiğim sudan zevk almaz oldum.şimdi tamda herşey düzeldi derken bütün özgüvenimi yitirdim.sanki yapamayacağım kabul edildiğim işi başaramayacağım,insanlar beni beğenmeyecek,işimi beğenmeyecek gibi geliyor.benimki biçok insan sanırım her sabah bu psikoloji ile uyanıyor artık.hayyattan zevk almıyor.ve işte en sonundada tam herşey bitti derken tüm bunların birirkimi olarak yıllarca çalışan insanlar özgüvenlerini kaybediyor.iş bulduğuma bile sevinemiyorum şuan.herşeyden korkar hale geldim.


ilk görüşmede hemen sizi kabul eden firma nasıldır?
ilk görüşmeye gittiniz ve bittiğinde görüşme size okey veren firma sizce iyi ve sağlam bir firma olabilirmi.normalde böyle firmalara çok iyi gözle bakmıyom çünkü fromalite icabı bile olsa adaya birkaç gün sonra dönülür sizinle çalışmak istiyoruz diyeki adayda birşeyleri başardım duygusuyla moptive olarak işbaşı yapsın.sanki böyle bir firma kolay işe aldığı gibi kolayda çıkarır geliyor bana yanılıyormuyuz görüşlerinizi bekliyorum bu anlamda..

beni öyle biryer kabul etti.benim pozisyonumdaki elemanın alınması gerekdiğini söyleyen 3 ay önce firmaya giren imalat müdürü ben başlamadan evrak toplarken firmayı aradım adam işden çıkmış:))çok tuhaf bir durum yahuu..

mülakatta karsılaştığım bi soru? sizce cevabı ne?
arkadaslar banka mülakatında şöyle bi soru geldi:
gişede çalışıyorsun bi müşteri geldi bütün çalışanlar ali amca hoşgeldin diyerek karşıladı sen amca dermisin yoksa ali bey olarakmı hitap edersin? sizce cvp herkese bey olarak hitap ederim mi olmalı yoksa bende diger personel gibi amca diyebilirim samimiyeti gösterirmi olmalı??
kaynak: Kariyer net


26287
0
0
Yorum Yaz