NORVEÇ'E İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

2008-02-18 14:26:00

Norveç'e 100 bin kişi isteği ile ilgili  çıkan haberden sonra  ortaya çıkan bilgi karmaşası ve sorulara bir  açıklık getirmesi için   bu yazıyı yayınlıyoruz.

 

Norveçte çalışmak istiyorum ama başvuruların nasıl yapıldığını bilmiyorum?

 

Norveç Bakanı ile Çalışma ve sosyal güvenlik bakanımızın yaptığı konuşmada Norveç'in bir iş gücü talebinde bulunduğu fakat bunun için gerekli olan alt yapının oluşturulmadığı ancak çıkarılacak yeni göç yasası ile Türkiye'den  bu talebin karşılanacağını belirtti.Türkiye'de  bu iş gücünün hazırlanması için 6 aylık bir süre istedi.

 

Demek oluyorki  İş Kur vasıtasıyla gitmek istiyorsanız    6 ay daha beklemeniz gerekiyor.Bu zaman zarfında da  İş Kur'a başvurarak gitmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.Zira bu iş gücü için bir sertifika programı ön görülüyor.

 

İş kur'dan ayrı olarak başvurmak istiyorum

 

Eğer  iş kur'un programını beklemeden ben kendim başvuruda bulunmak istiyorum diyorsanız  Norveç Elçiliğine vize ve çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekiyor.İnternetde dolaşan sahte maillere ve sitelere dikkat edin bunlar Norveçe götürme bahanesiyle  sizi soyabilirler.

 

Elçiliğe başvurmak gerekiyor

Başvuru formunun Türkiye'den verilmesi gerekiyor.

Çalışma veya oturma izni onaylanmadan Norveç'e giriş yapılamayabilir.

Başvuru formları Norveç elçiliği ve konsolosluğuna ulaştırılmalı. Başvurunun sonucu Norveç elçilikleri veya konsolosluğundan öğrenilecek.

İşverenler de çalışanları adına başvurabilir. Bu durumda form işyerinin olduğu bölgedeki polis merkezine verilecek.

Başvuru için gerekli belgeler

Yazılı iş teklifi ve/veya başvuru sahibi veya iş veren tarafından imzalanmış iş kontratı.

Eğitime ilişkin belgeler.

Profesyonel tecrübenin belgelendirilmesi.

CV

Barınma ile ilgili bilgi

Pasaport fotokopisi

İstenilen miktarda fotoğraf

Başvuru ücreti.

Başvuru formuyla birlikte istenilen belgelerin fotokopilerinin verilmesi yeterli. Ancak başvurunun yapılması durumunda belgelerin asıllarının sağlanması gerekiyor. Belgelerin İngilizce veya Norveççe'ye çevrilmiş olması gerekiyor. Başvuru formu ile istenen belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Başvurudan önce Norveç elçiliği veya konsolosluğundan detaylı bilgi alınması lazım

 

 

 

 

 

etiketler: norvece nasıl başvurulur, nasıl başvurabilirim, norveç iş başvurusu, norveçe nasıl gidilir, vize için istenen belgeler, neler gerekir, norveçde çalışma, iş ilanları, 100 bin işci alımı, norveç başvuru formu,norveç işçi alımı, tarihi, norveç başvurusu, iş kur başvuru, norveçe göçmen, iş bul,iş ara

13800
0
0
Yorum Yaz